Ostoja - Tyniec.eu

Reklamy
Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Ostoja


Tyniec, to obszar ostoi przyrodniczej o znaczeniu regionalnym. 

Na terenie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, są cztery rezerwaty w tym jeden na terenie Tyńca, zwany rezerwatem „Skołczanka”. 

Duża ilość terenów zielonych tynieckich lasów i miejsc widokowych to dodatkowe walory tego jakże urozmaiconego krajobrazu. Znajdują się  tutaj obszary mające wartość przyrodniczą, jako ostoje chronionych, rzadkich lub zagrożonych gatunków roślin i zwierząt między innymi rezerwat motyli. Możemy też podziwiać wiele sędziwych drzew, w tym jedyną aleję lipową, w drodze do opactwa. 

Dwa, ze 107 pomników przyrody w Krakowie należą do kategorii pomników przyrody nieożywionej. Jest to źródło Świętojańskie w Tyńcu oraz głaz narzutowy przy szkole, przy ulicy Spółdzielców. Figura Matki Bożej w lesie, czy piękno wapiennych skał i trasy pieszych wędrówek, urokliwe stawy, starorzecze Wisły tzw. Wiśliska, dają wielkie możliwości rekreacji i wypoczynku.

Położenie:
Tyniec w ramach Dzielnicy VIII Dębniki, stanowi granicę miasta Krakowa i znajduje się w odległości 7-13 km na południowy-zachód od centrum miasta. 

Usytuowany jest na prawym brzegu Wisły, wśród licznych wapiennych jurajskich wzniesień, zwanych Wzgórzami Tynieckimi, do których zaliczamy: Górę Klasztorną, zwaną Zamkową (233 m npm), Winnicę (250 m npm), Boguciankę (270 m npm), Grodzisko (280 m npm), Kozubicę (282 m npm), Ostrą Górę (284 m npm) oraz Wielogórę (293 m npm). 

Nad Wisłą, na urwistej, pięknej skale wznosi się klasztor i kościół Ojców Benedyktynów w Tyńcu, ufundowany w XI wieku przez Kazimierza Odnowiciela. To tu właśnie oba brzegi Wisły zbliżają się do siebie tworząc urokliwy przełom, zwany Bramą Tyniecką. Ogromne urozmaicenie krajobrazu, wzgórza, rzeka, pobliskie lasy oraz wspaniałe zabytki sakralne z Klasztorem Benedyktynów na czele, czynią z Tyńca miejsce niezwykle atrakcyjne zarówno dla turystów, jak i pielgrzymów, ale także dla samych mieszkańców Krakowa.

Tyniec na terenie Dzielnicy VIII Dębniki, służy wszystkim mieszkańcom Krakowa i turystom jako „ZIELONY OGRÓD KRAKOWA” czy też „ZIELONE PŁUCA DLA KRAKOWA”
Pomiędzy Kostrzem a Tyńcem została zrealizowana w 2002 roku inwestycja, jaką jest Tor Kajakarstwa Górskiego. To najbardziej nowoczesny obiekt w Europie i jeden z czterech na świecie (Barcelona, Sydney, Ateny), gdzie organizowane są spływy pontonowe, kajakowe. 

Greenways:
Trasa wokół toru kajakowego o długości 1000 m doskonale nadaje się do joggingu, szybkiej i rekreacyjnej jazdy na łyżworolkach, rowerze. Trasa wzdłuż Wisły w kierunku Tyńca jest niezwykle atrakcyjna. Przez Małopolskę przebiegają dwie (z dwunastu) paneuropejskie trasy rowerowe systemu Euro Velo- EV4 i EV11 oraz Szlak Bursztynowy - Wiedeń-Gdynia przez Kraków.
Greenways to tzw. Zielone Szlaki dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego. Są tworzone wzdłuż zielonych korytarzy rzek, łącząc obszary atrakcyjne turystycznie.






 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego