Konieczne zobacz - Tyniec.eu

Reklamy
Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Konieczne zobacz




  •  Stopień wodny Kościuszko - oddany do użytku w 1990 roku znajduje się obok zachodniej granicy Krakowa w pobliżu wybudowanego w 2002 toru kajakarstwa górskiego, do którego prowadzi ścieżka rowerowa z Krakowa. W skład stopnia wchodzi jaz i zapora ziemna, śluza, ujęcie wody dla elektrowni obok usytuowanego. Przez most nad stopniem wodnym przeprowadzona jest zachodnia obwodnica Krakowa. Z mostu rozpościera się piękny widok w kierunku zachodnim na opactwo w Tyńcu i klasztor na Bielanach w kierunku wschodnim. W 2007 podczas przebudowy mostu została udostępniona turystom kładka pieszo-rowerowa, pozwalająca na wygodne i bezpieczne przejście z tynieckiego brzegu na bielański.
  • Tor Kajakarstwa Górskiego - w tym miejscu znajduje się kompleks sportowo- rekreacyjny, w skład którego wchodzą: tor kajakowy, basen sportowy o długości 25 metrów z 6 torami, basen rekreacyjny z kaskadą wodną i masażem wodnym oraz jacuzzi, wielofunkcyjna hala sportowa, hala fitness, kompleksowo wyposażona siłownia, solarium, pokoje hotelowe.
  • Stare koryto Wisły - obok autostradowego węzła tynieckiego, we wschodniej części Tyńca rozciąga się pas starorzecza Wisły, miejsce po dawnym biegu rzeki. Jest to piękne i urokliwe miejsce, które stało się rajem dla wędkarzy, rowerzystów i spacerowiczów.
  • Cmentarz parafialny
  • Klasztor Ojców Benedyktynów z XI wieku
  • Kamień nad Wisłą (pod Klasztorem) - trzęsienie ziemi z 1786 roku, uszkodziło mury klasztoru i spowodowało oderwanie fragmentu skały i jej upadek do Wisły. Blokowisko skalne w Tyńcu, u podnóża klasztoru jest miejscem unikatowym, gdzie efekt wstrząsu tektonicznego można zobaczyć na własne oczy.
  • Góra Grodzisko - w południowej części Tyńca rozpościera się rozległy teren ze śladami prehistorycznego grodziska, które było miejscem schronienia dla zamieszkujących tę okolicę plemion kultury łużyckiej, do którego można dotrzeć wałami wiślanymi idąc od opactwa w kierunku Skawiny. Poniżej Góry Grodzisko znajduje się urokliwe miejsce, zwane przez mieszkańców „Skałą”- dawno nieczynny kamieniołom, z którego kolejką kamień był spławiany Wisłą do Krakowa. Jest to wielce urokliwe miejsce, pozwalające odpocząć po trudach wędrówki.
  • Punkt widokowy góra Wielkanoc - miejsce, z którego roztacza się ciekawy widok na południowo-wschodnią i zachodnią panoramę Tyńca.
  • Dawna strzelnica wojskowa. W latach 70-tych poprzedniego stulecia wykorzystywana przez wojsko do ćwiczeń i detonowania niewypałów.
  • Źródełko św. Jana Kantego - obok wzgórza Duża Biedzinka (229 m npm) przy obwodnicy Krakowa, zobaczyć można „Źródło Świętojańskie” – jeden z dwóch, nie będących drzewem, pomnik przyrody w Krakowie. Potok, wypływający ze źródła zasila starorzecze Wisły. Według legendy przechodził tędy św. Jan Kanty. Był bardzo spragniony. Klęknął na kamieniu i biedził na swoją niedolę. Wówczas wytrysła ze skały woda. Na pamiątkę tego wydarzenia, źródełko zostało nazwane świętojańskim, a pagórek – Biedzinką.
  • Figurka Matki Bożej w lesie - według miejscowych opowieści, w tym miejscu miała się objawić Matka Boża proboszczowi tynieckiemu ojcu Piotrowi Rostworowskiemu (1946 – 1948). Figura została wykonana z białego wapienia przez artystę– rzeźbiarza Karola Muszkieta, a pozowała mu mieszkanka Tyńca. Matka Boska przypomina prostą, wiejską kobietę. Z figurą związana jest pieśń napisana przez jednego z benedyktynów – Ulubiona w Tyńcu Pani, w skałach stoisz Maryjo...
  • Tynieckie kapliczki są wyrazem duchowej tożsamości mieszkańców i krajobrazu kulturowego, budzące podziw dla kunsztu najczęściej anonimowych artystów. W Tyńcu kapliczek nie brakuje, co podkreśla duchowy charakter miejsca i to nie tylko ze względu na bliskość opactwa. Kapliczki są nośnikami religijnego przesłania, pełnią rolę świeckich dokumentów epoki, obyczajowości, poświadczają znaczące wydarzenia. Są perłami polskiego krajobrazu, jak to określił Tadeusz Seweryn, autor dzieła „Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce” [...].
  • Groby żydowskie
  • Punkt widokowy Ostra Góra
  • Ścieżka dydaktyczna - leżąca na szlaku zielonym przebiegającym przez Tyniec trasa, przy której znajdują ilustrowane tablice, informujące o gatunkach roślin i ptaków żyjących w rezerwacie „Skołczanka”
  • Cmentarz „choleryków”
                                                           do góry

Czy wiesz, że...

  • Nazwa Tyniec pochodzi od słowa „tyn”, co w staropolskiej mowie oznaczało mur, ogrodzenie. Właśnie dwie bramy warowne trzeba przejść, by dostać się na dziedziniec klasztorny. 
  • Na dziedzińcu, poza pięknym kościołem z dwiema wieżami, znajduje się wykuta w skale studnia z kołowrotem i ośmiobocznym dachem zbudowana bez użycia gwoździ. 
  • Tyniec składał się z dwóch połączonych ze sobą, ale rozwijających się samodzielnie zabudowań. Jedne z nich stanowiły zabudowania wieśniaków, których głównym zajęciem była praca na roli i połów ryb. Drugą tworzyły zabudowania związane z klasztorem.
  • Charakterystycznym elementem wyróżniającym tyniecką zabudowę była kolorystyka chat. W odróżnieniu od sąsiednich terenów, gdzie malowano chałupy na kolor jasnoniebieski, w Tyńcu dominowały kolorowe pasy.
  • Tradycyjnym zajęciem ludności Tyńca, co najmniej od XVIII wieku było dziewiarstwo. Do najsłynniejszych wyrobów należały magierki tynieckie, okrągłe czapki z białej wełny, z deseniem na denku i otoku, które w połączeniu z ubraniem, stanowiły strój ludowy mieszkańców.
  • Tyniec często pojawia się także na kartach polskiej literatury pięknej. Tutaj główne miejsce akcji swej powieści pt.” Bracia Zmartwychwstańcy” umieścił wybitny powieściopisarz Józef Ignacy Kraszewski. Piękno krajobrazu tynieckiego ukazał w powieścipt. „ Powieść o Udałym Walgierzu” kolejny znakomity pisarz Stefan Żeromski. Jeden z epizodów powieści Henryka Sienkiewiczapt. ”Krzyżacy” rozgrywa się w gospodzie pod „Lutym Turem”, która kiedyś mieściła się na terenie Tyńca.

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego